Ze zákona je nutné včas přezout auto na zimní pneumatiky. Pokud se rozhodnete jezdit na nich nadále i v létě a takzvaně je dojezdit, je to už zcela vaše věc. Rozumné to ovšem není a s příchodem teplejšího počasí je lepší přezout zpět na letní pneu. Do kdy to stihnout a na co si dát pozor?
Přezutí se řídí zákonem
Pokud chcete jezdit autem na sklonku podzimu nebo v zimě, je nutné mít nazuté zimní pneumatiky. Alternativou jsou takzvané celoroční pneumatiky, ale zejména v zimě nemají tak dobré vlastnosti a lepší je vsadit na pravé zimní. V České republice je potřeba mít je nasazené od 1. listopadu do 31. března.
Může se ale stát, že nasněží už dříve, případně bude namrzlá vozovka. V takovém případě byste na “letňákách” neměli raději vůbec vyjíždět. A stejně tak je potřeba nedívat se pouze na datum, ale i u přezutí na letní pneu sledovat spíš dlouhodobou předpověď a aktuální počasí. Když přezujete až v průběhu dubna, vůbec nic se neděje.
Kdy se objednat do pneuservisu?
Pneuservisy a servisy mají v říjnu a v dubnu hodně napilno. Čím dříve se tak objednáte, tím lépe. Co se týká přezutí na letní pneu, nevyplácí se příliš spěchat. Jednak bývá v první polovině dubna ještě chladněji a mohou přijít i mrazíky, druhak bývá v servisech frmol a budete tam dlouho čekat. Takže pokud přijedete na pohodu v polovině měsíce nebo až na jeho konci, vyřešíte vše zpravidla mnohem rychleji a pohodlněji.
Objednat se přitom můžete třeba i několik týdnů dopředu. Stejně jako si můžete vybrat jakýkoliv servis. Komu se nechce vozit s sebou neustále další sadu kol, tomu se může vyplatit služba uskladnění zimních pneu. Díky tomu nemusíte řešit, že máte půl dílny či sklepa plného pneumatik a není třeba nikam je převážet.
V případě, že si pořídíte auto na operativní leasing od Birne, můžete si tuto nadstandardní službu přiobjednat. Dozvíte se, do jakého servisu můžete zajet, včas se tam objednáte a pak už si jen necháte přezout auto. Nic na místě neplatíte a o vše se postará daný pneuservis a Birne. Vaším jediným úkolem bude vrátit se na totéž místo před příchodem zimy, abyste si zase nechali nazout zimní pneu.
Přezutí svépomocí se může zvrtnout
Využít služby pneuservisu je nejjednodušší a nejrychlejší. Nicméně, zaplatíte si za ně. Což se leckomu nelíbí, a tak se rozhodne přezout si pneumatiky ze zimních na letní sám (a na podzim zase opačně). Nejde o nic nezákonného a s trochou šikovnosti a špetkou síly to zvládnete za několik minut. Má to ale svá rizika.
Při domácím přezouváním je zaprvé potřeba najít si na to vhodné místo. Pokud bydlíte v paneláku a parkujete mezi ostatními auty, nepůjde o ideální prostor pro přezouvání. Další nevýhodou je, že takto musíte vždy přezouvat celou kompletní sadu za další kompletní sadu. Což je sice rychlé, ale manipulace s pneumatikami na těžkých discích je náročnější. V pneuservisu vám oproti tomu klidně přehodí jen samotné pneumatiky, což doma nikdy nezvládnete.
Třetí nevýhoda se ukrývá v nesprávném vyvážení kol. Pneuservis či autoservis se totiž postará o to, aby po přezutí na letní pneu nebo na zimní pneu byla kola správně vyvážena. Jakmile vše děláte svépomocí, vyvážit je správně nedokážete. A hned při první jízdě to zjistíte. Bude vás tak čekat cesta na geometrii, kterou si chtě nechtě zaplatíte. A kýžená úspora se tak může rozplynou v prach.
Podrobná kontrola pneumatik
Při přezouvání na letní pneu, stejně jako na zimní pneu, byste nejprve měli zkontrolovat, jestli je pneumatika v pořádku. Pokud naleznete jakýkoliv defekt, raději si místo ní kupte jinou.
Platí také, že pneumatiky byste měli používat nejdéle 8 let - při častějším ježdění se tato doba ale výrazně zkracuje. Vliv tady nehraje jen nadměrné sjetí, ale i to, že guma časem puchří a ztrácí své vlastnosti. Příliš staré pneu proto raději zlikvidujte.
Podstatná je i správná hloubka dezénu. Pokud je pneumatika příliš sjetá, hrozí kvůli ní vyšší riziko kolize na silnici. Policie vám za to při silniční kontrole může udělit i pokutu a při řešení nehody vám pojišťovna může odmítnout proplatit škodu. Proto je potřeba hloubku dezénu pravidelně kontrolovat.
Ze zákona je přitom velký rozdíl mezi letními a zimními pneumatikami, plus se řeší i celoroční pneumatiky:
● Letní pneu musejí mít dezén nejméně 1,6 mm. Nové přitom mají typicky okolo 8 mm, takže cokoliv pod 2 mm by pro vás mělo být jasným signálem k okamžité výměně.
● Zimní pneumatiky by měly mít hlubší dezén a minimum je tady stanoveno jakožto 4 mm.
● Celoroční pneumatiky jsou posuzovány podle aktuálního ročního období a platí pro ně proto oba limity: 1,6 mm i 4 mm.
Hloubku dezénu přitom zjistíte buď speciálním měřákem, nebo pokud v drážkách pneumatiky najdete speciální výstupky, které značí požadovanou minimální hloubku. Jedná se o takzvaný indikátor opotřebení a neměli byste se k němu sjetím správně nikdy dostat.
U auta na operativní leasing od Birne, k němuž si sjednáte službu výměny pneu, naštěstí toto příliš řešit nemusíte - upozorní vás na to přímo autoservis. A nebo se to dozvíte při pravidelném servisu předepsaném výrobcem, který je v ceně operáku.